Koksnes kopšanas ābece: tīkkoks
Pirms lazūras vai krāsas uzklāšanas uz koksnes ir svarīgi to piesūcināt ar kvalitatīvu koksnes aizsarglīdzekli, it īpaši tad, ja vēlaties, lai koksne izskatītos dabiski.
Kādēļ koksne jāpiesūcina ar aizsarglīdzekli?
Piesūcinot koksni ar aizsarglīdzekli, koksne tiek bagātināta un, to pareizi kopjot, var kalpot desmitiem gadu ilgi.. Šāds līdzeklis aizsargās koksni pret pūšanu, satrupēšanu un sazilēšanu — tumšām sēnēm, kas iekrāso koksni tumši pelēkā vai melnā krāsā.
Aizsarglīdzekļi satur vasku un epoksīdsveķus, kas dziļi iespiežas koksnē un nodrošina aizsardzību pret UV starojumu, kas var mainīt koksnes dabisko krāsu. Ir īpaši svarīgi piesūcināt koksni, kas lielāko gada daļu atrodas laika apstākļu ietekmē.
Apstrādāta vai neapstrādāta?
Pirms piesūcināt koksni, ir svarīgi noskaidrot, vai koksne jau ir iepriekš apstrādāta. Koksni iedala šādās kategorijās:
Neapstrādāta
Šāda koksne ir bez pārklājuma vai aizsardzības, tādējādi tā ir ļoti pakļauta pūšanai un trupēšanai, un tā iespējami drīzāk jāapstrādā.
Mērcēta
Mērcēta koksne ir pārklāta ar aizsarglīdzekli vienkāršai aizsardzībai. Parasti tas nozīmē to, ka koksne ir tikusi iegremdēta koksnes kopšanas līdzekļa vannā, nodrošinot virsmai zināmu aizsardzību, taču koksne netiek piesūcināta pārāk dziļi. Beice bieži var izzust pirmā gada laikā, tādēļ apstrādātajai koksnei papildus jāuzklāj viena vai vairākas aizsargkārtas dažu pirmo mēnešu laikā, lai maksimāli saglabātu dabisko krāsu.
Apstrāde ar spiedienu
Apstrāde ar spiedienu ir izplatītākais koksnes piesūcināšanas paņēmiens. Vakuumā mitrums tiek izsūkts no koksnes un tās šķiedrās tiek dziļi iespiests ķīmiskas apstrādes līdzeklis, bieži vien atstājot gaiši zaļu nokrāsu. Ar spiedienu apstrādātai koksnei tāpat var nākt par labu apstrāde ar koksnes aizsarglīdzekli vai ūdensizturīgu virsmas kārtas uzklāšana.
Zāģēta vai ēvelēta
Raupjas, zāģētas koksnes absorbētspēja ir divas reizes lielāka nekā ēvelētai koksnei, atvieglojot koksnes piesūcināšanu, jo aizsarglīdzeklis iesūcas tieši šķiedrās. Ēvelēta koksne ir gludāka, un tai ir labāka kvalitāte (bez skabargām!), taču šādu koksni ir grūtāk piesūcināt un nodrošināt labu krāsas saķeri ar koksnes virsmu. Ja izmantojat ļoti gludu, ēvelētu koksni, ieteicams to apstrādāt ar smilšpapīru un tikai tad piesūcināt ar koksnes aizsarglīdzekli.
Kā piesūcināt koksni, panākot dabisku izskatu?
Ja vēlaties aizsargāt koksni un vienlaikus saglabāt tās dabisko struktūru, jāizmanto puscaurspīdīgs aizsarglīdzeklis. Lai pareizi piesūcinātu koksni un bagātinātu to, uzklājiet divas kārtas. Ja koksne ir ēvelēta un gluda (kā vairums dārza mēbeļu), vispirms nedaudz apstrādājiet to ar smilšpapīru, lai aizsarglīdzeklis var vieglāk iespiesties koksnē. Lietojot raupju, zāģētu koksni (kas veido lielāko daļu žogu), varat izmantot aizsarglīdzekli uzreiz.
Kā piesūcināt koksni pirms krāsošanas?
Pirms koksnes krāsošanas koksni ir svarīgi piesūcināt ar aizsarglīdzekli. Kamēr krāsas augšējā kārtā esošais vasks vai krāsa nodrošinās izcilu aizsardzību pret mitrumu un citu nelabvēlīgu vides ietekmi, aizsarglīdzeklis dziļi iespiedīsies koksnē, aizsargājot to no iekšpuses. Skatiet izvēlētā izstrādājuma norādījumus, taču, ja izmantojat ēvelētu koksni, pirms pēdējās aizsarglīdzekļa kārtas uzklāšanas un pirms pirmās gruntējuma kārtas ieteicams nedaudz apstrādāt koksni ar smilšpapīru.